Srpkinje na korak od F8, od 0:1 do pobede protiv Nemica – Sportklub

Odbojkašice Srbije savladale su Nemačku rezultatom 3:1 (17:25, 25:16, 25:21, 25:18) i na taj način stigle na korak od plasmana na finalni turnir Lige nacija, koji će se od 13. do 17. jula održati u Ankari. Šestim trijumfom u ovom takmičenju, ekipa Danijelea Santarelija popela se na petu poziciju zbirne tabele, posle nepotpunog devetog kola.

A nakon prvog seta, meča odigranog u dalekom Kalgariju (Kanada), ništa nije mirisalo na trijumf devojaka u plavim dresovima.

Nemice su dominirale, agresivno servirale i imale sjajnu realizaciju napada. Blistali su njihovi srednjaci, Kamila Vajcel i Mari Šelcel. Za brze „koreje“, Srbija nije imala rešenja. Bez velike borbe, posle samo 19 minuta igre, pulenke Vitala Hajnena povele su na ovom susretu.

Imala je Nemačka i vođstvo od 8:5 u drugom periodu, čak i šansu da ode na „plus 4“, a onda je lucidno rešenje Slađane Mirković, koja je prvu loptu u kontri prstima prebacila u deveti metar protivnica, pokrenuo našu selekciju. Nekoliko poena Buše, Maje Aleksić i Bjelice, doprineli su seriji od 9:1, pa je Srbija povela čak sa 14:9, što je u potpunosti promenilo ritam i rezultat ove utakmice.

Srbija odbojkašice preokret protiv Nemica

Do kraja drugog seta, dominirale su Srpkinje, koje su se na isti način praktično revanširale rivalkama i stigle do izjednačenja – 1:1.

Pobednika je odlučio treći period. I to njegova završnica. Nemice su sve vreme vodile. Bilo je 3:0, pa 8:5, 12:9 i 15:12. U završnici seta čak i 20:17, posle dva asa Šelcel. Ipak, u poslednjem trenutku su se konsolidovale odbojkašice Srbije. Jovana Stevanović je poenom iz napada, a potom i servisima uzdrmala odbranu Nemačke, da bi Maja Aleksić uz sjajnog kapitena Bjelicu, donela seriju od čak 8:1 za konačnih 25:21 i prvo vođstvo Srpkinja na ovom susretu.

Dugo Nemice nisu mogle da se oporave od šokantno izgubljenog trećeg seta, pa je Srbija u četvrtom povela čak sa 16:6! I da ne beše opuštanja naše selekcije, verovatno bi Nemačka doživela katastrofu, a ovako je u završnici čak bilo i neizvesno, pri rezultatu 20:17. Ipak, važan poen odlične Buše, ponovo je pokrenuo „plavi brod“ ka mirnoj luci. Servisima Jovane Mirosavljević, Srbija je stigla do prve meč lopte (24:17), da bi drugu u veliku pobedu pretvorila na ovom meču sjajna Slađana Mirković.

Slađana Mirković i Jovana Stevanović

U pobedničkom timu kapiten Ana Bjelica upisala je 15 poena, Buša i Aleksić su dodale po 13, a Lazović je osvojila 10. Sjajno je igrala i Jovana Stevanović sa osam, kao i Slađana Mirković, koja je osvojila čak sedam. U velikom preokretu „plavih“ ogroman doprinos dala je i Teodora Pušić, a odlične epizodne role imale su Ana Jakšić, debitantkinja Mina Mijatović, Bojana Milenković i Jovana Mirosavljević.

Kod Nemica, Hana Ortman i sjajna Vajcel upisale su po 13, a Alsmajer je dodala 12 poena. Nemačka je doživela i sedmi poraz.

U utorak su u Sofiji takođe odigrana dva meča 9. kola Lige nacija. Brazil je u derbiju savladao Kinu rezultatom 3:2, a Bugarska je u borbi za opstanak nadigrala Dominikansku Republiku sa 3:0.

Odbojkašice Srbije će naredni meč u Ligi nacija odigrati u noći između srede i četvrtka, od 4 časa izjutra, a rival će biti selekcija SAD. Direktan prenos tog meča gledaćete na Sport Klubu 1.